wstecz


W krainie bagien i rozlewisk - dolina Prypeci

Dnia 18 mara 2008 roku odbyło się seminarium Studenckiego Koła Naukowego Ornitologów.

foto

Slajd tytułowy; Rafał Kuropieska

Zebrało ono w murach Instytutu Biologii Wydziału Przyrodniczego skromną, ale wielce zainteresowaną tematem spotkania, liczbę uczestników. O krainie bagien i rozlewisk, czyli dolinie Prypeci opowiadał Marcin Łukaszewicz. Przedstawił relację ze swojego majowego (2007 r.) pobytu w Turovie na obozie ornitologicznym Instytutu Zoologii Białoruskiej Akademii Nauk. Niewątpliwie ciekawość wzbudziły zdjęcia z tej wyprawy. Przedstawiały one odłowione osobniki (terekia, zausznik, piaskowiec, kulik mniejszy itd.) jak również ilustrowały prowadzone na obozie badania nad ekologią lęgową występujących tam ptaków (terekia, czajka). Przedstawione zostały także wyniki prawie 5 miesięcznego obrączkowania. I jak się okazuje na obozie w Turovie chwyta i znakuje się kilkakrotnie więcej ptaków siewkowych, niż na jakimkolwiek punkcie w Polsce.

foto

Marcin Łukaszewicz - prelegent; Rafał Kuropieska

Okrasą całego pokazu były slajdy ukazujące życie codzienne Białorusinów, oraz występ artystyczny "polskich uczestników obozu" w narodowych białoruskich strojach w Turowskim domu kultury :). Okazją był pokaz wokalny miejscowego zespołu ludowego w związku ze zbliżającymi się obchodami 9 maja, czyli niezwykle ważnego dla nich "Dnia Zwycięstwa". Ostatnim punktem, uwieńczającym całe spotkanie, była dyskusja na forum zebranych uczestników, usłyszeliśmy odpowiedzi na nasze pytania i otrzymaliśmy praktyczne rady, wskazówki związane z wyjazdami za wschodnią granicę.

foto

Uczestnicy seminarium; Rafał Kuropieska

Kto wie, może i my zaciekawieni opowieściami, zachwyceni kulturą i pejzażem tego regionu, odwiedzimy kiedyś urokliwą dolinę Prypeci, chociażby po to, by zobaczyć przepiękną sikorę lazurową.

Justyna Kubik


wstecz
* Zapraszamy do udziału w pracach Koła *
* Wszelkie zapytania prosimy kierować na e-mail: skno-ap.siedlce@wp.pl *

* *


Autor strony - vatson 2007
Wszelkie prawa zastrzeżone